Sezon narciarski powoli się rozkręca i choć w Polsce pogoda niesprzyja stokowym szaleństwom, miłośnicy zimowych sportów często wybierają się za granicę. Włochy, Austria, Szwajcaria to kraje, które przyciągają Polskich turystów. Jednak rzadko kto, zastanawia się nad wykupieniem polisy podróży zagranicznych z rozszerzeniem o amatorskie uprawianie sportów zimowych – to duży błąd. Być może wynika to z braku świadomości, co na takim wyjeździe może nam się przydażyć.

Co powinna zawierać dobra polisa?

1. Koszty leczenia na wysokie kwoty – na tym nie ma co oszczędzać. Dlaczego?

Koszty lecznia za granicą są o wiele wyższe niż w Polsce, a karta EKUZ nie zapewnia nam wszystkiego. Nie pokrywa transportu powrotnego do Polski, czy kosztów przewozu pacjenta karetką. Nie obejmuje prywatnych usług opieki zdrowotnej.

2. Transport poszkodowanego do kraju– taki wariant przydaje się w sytuacji, gdy trafimy do szpitala w wyniku np. nieszczęśliwego wypadku (wypadek na stoku), ze złamaną nogą, po czym okazuje się, że nasz stan jest gorszy niż myśleliśmy i pobyt w szpitalu znacznie się wydłuży. Oczywiście możemy zostać w szpitalu zagranicą i leczyć się w ramach „polisowych kosztów leczenia”, tylko musimy pamiętać, że mamy pewien kwotowy limit (ustalamy go przy zawarciu ubezpieczenia). Często lepszym wyborem jest przetransportowanie Klienta do Polski w karetce czy śmigłowcem. Transport dotyczy również zwłok.

3. Zwrot kosztów akcji poszukiwawczej i ratowniczej – w górach nie trudno o wypadek i zejście z wyznaczonej trasy zwłaszcza przy niekorzystnych warunkach pogodowych, które w górach zmieniają się bardzo szybko. Musimy wiedzieć o tym, że akcja poszukiwawcza i ratownicza nie jest „darmowa”, a kosztami zawsze obciążona jest osoba poszukiwana bądź jej rodzina. Takie akcje są bardzo drogie, tym bardziej jeśli używany jest helikopter. Już w Polsce jedna godzina pracy załogi śmigłowca wyceniania jest na 5 tys. zł.

4. NNW – Następstwa nieszczęśliwych wypadków – są to świadczenia wypłacane procentowo za uszczerbek na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku np. złamanie kończyn.

5. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym – na wypadek gdybyśmy wyrządzili komuś krzywdę, oczywiście nieumyślnie, np. gdybyśmy wpadli na kogoś na stoku. Wtedy osoba przez nas poszkodowana, ma możliwość rościć od nas odszkodowania. Gdy mamy wykupioną polisę OC, to Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie. Ubezpieczenie to, obejmuje również szkody na rzeczach, np. w pokoju hotelowym.

6. Ubezpieczenie bagażu i sprzętu sportowego – od zdarzeń losowych (np. pożaru), akcji ratowczej związanej ze zdarzeniami losowymi, wypadku komunikacyjnego, kradzieży, zaginięcia oraz uszkodznia lub zniszczenia sprzędu sportowego podczas uprawiania sportów, jeżeli uszkodzenie lub zniszczenie nastapiło na skutek nieszczęśliwego wypadku.

7. Tak zwane ubezpieczenie assistance, które obejmuje np. pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, opiekę nad towarzyszącymi Ubezpieczonemu w podróży zagranicznej niepełnoletnimi dziećmi, transport i pobyt osoby wezwanej do Ubezpieczonego i wiele innych. Wszystko zależy od wybranego wariantu.

Pokrótce przedstawiliśmy co powinna zawierać dobra polisa podróżna „narciarska”. Zachęcamy do kontaktu w tej sprawie. Wyliczenie składki nic Cię nie kosztuje, a w porównaniu z ewentualnymi kosztami są to grosze.